חזרה לדף הבית חזרה לדף הבית
תפריט הוסף למועדפים תפריט צור קשר תפריט
אודות
תפריט
חברה וחינוך
תפריט
תרבות ופנאי
תפריט
ענפים ועסקים
תפריט
פנימי לחברים
תפריט
ספר מבקרים/Guest Book
» חגיגות שער הגולן ה- 80
» מה בחצר
» פרוייקט תיעודי לכבוד חגיגות ה-75
» גלריית תמונות
» דמויות ויוצרים בקיבוץ
» היסטוריה
» הקיבוץ כיום
» "מכתבים מלאוקדיה"
» חדש - ישן בעריכת עודד פרקר
» כתבו עלינו בעיתון...
» יומן אישי
» יזכור
» דפי נפטרים
אודות | יזכור
יהודה רוֹת
בן הלה ויעקב רות
 
נולד ב-כ"ד בתמוז תרס"ח, 23.7.1908
נפטר ב-ט"ו באייר תש"ן, 10.5.1990
 
‏יהודה נולד בעיר נובה-זמקי, בצ'כוסלובקיה, שהייתה אז בחלק ההונגרי של הקיסרות האוסטרו-הונגרית. אביו, שהיה מנהל בית-ספר לילדי יהודים בעיר, גויס עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה לצבא הקיסרי. הוא נשבה בידי הרוסים, ובהיותו במזרח הרחוק הרוסי, נפגש עם היהודים המקומיים, השתלם בעברית, ספג את תרבות ההשכלה ורוח ההתעוררות הלאומית-הציונית.
בשובו מהשבי החל להורות בבית-ספרו עברית וערכי תרבות הקשורים בה. יהודה התחנך בבית-ספר הונגרי. בשנת 1923 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר".
בתום לימודיו התיכוניים החל ללמוד ארכיטקטורה בפוליטכניון בעיר ברנו, אלא שלא סיים לימודיו ויצא להכשרה עם גרעין קיבוץ השוה"צ צ'כי א:
‏בשנת 1931 עלה לארץ ועבר את כל גלגולי הקיבוץ: מסחה, נס-ציונה, ראשון-לציון ושער הגולן. בשנת 1941 הוחלט לגאול את השטחים דלי-היבול של ה"זור", שבין חצר הקיבוץ לנהר הירמוך, ולחפור בהם בריכות לגידול דגים.
‏גם יהודה, שהיה בין הטרקטוריסטים הראשונים בקיבוץ, עבד בחפירה זו. לעיני החופרים התגלו שברים של כלי-חרס, כלי-עבודה מצור, עצמות בעלי-חיים וממצאים מתחום חיי הרוח והדת - מעשי פיסול וחריטה באבן, סימלי פוריות וצלמיות.
"החוג הארכיאולוגי" בקיבוץ, בראשות יהודה ומרדכי גולני, אסף בשקדנות את "אוצרות אבותינו", כפי שכונו הממצאים בשפת המקום.
בשנת 1943 ‏ניתנה הגושפנקה המדעית לתחביבנים, כאשר משלחת ארכיאולוגית מאוניברסיטת ירושלים, בראשות פרופסור משה שטקליס ביקרה במקום. לימים הגיעה בעקבותיה משלחת חפירות ראשונה (1949) אשר יהודה היה המלווה שלה. בסיכום עבודת המשלחת הגדיר פרופ' שטקליס את התגלית בשם: "התרבות הירמוכית": היישוב הפרהיסטורי בעבר על אדמות שער הגולן השתרע על- 300-200 דונם בתקופת האבן החדשה – הניאוליטית, 8000-8500 שנה לפני הספירה. האוסף מויין וסודר בשנת 1950 במוזיאון במקלט ומוניטין יצאו לו בין אנשי מדע בארץ ובעולם. יהודה, שניחן בכישרון של מספר ושל איש שיחה מרתק, מצא במוזיאון כר נרחב לכישרונו זה.
באותן שנים החל יהודה בהפצת ידיעת הארץ ברבים, במסגרת החוגים לידיעת הארץ ששגשגו בהתיישבות העובדת. הוא היה בין מייסדיו הפעילים של המדור לידיעת הארץ שהוקם בהסתדרות ב-1947, היה ממקימי "מכון אבשלום", בו היה חבר הנהלה, אך גם תלמיד שקדן של המחזור הראשון שלו.
‏יהודה יזם וערך את המדור "במולדת" בעיתון "על המשמר", שהיה מדור הקבע הראשון לידיעת הארץ בעיתונות הישראלית. במשך 25 ‏שנים כתב בו את רוב המאמרים. הוא פתח את המדור "מגנזי קדומים" ב"משמר לילדים".
‏יהודה הקים וניהל את המדור לידיעת הארץ בקיבוץ הארצי, ולאחר מכן את המדור הבינקיבוצי לידיעת הארץ.
‏"כך הפך הקיבוצניק, הארכיאולוג החובב, למקצוען וחוקר מן השורה הראשונה" - מציין אחד הארכיאולוגים הנודעים.
‏למחצית היובל לשער הגולן ב-1962 ‏הופיע הספר: "קיבוץ על שני גבולות". יהודה כתב בו חלק נכבד והשתתף בעריכתו יחד עם אפרים רבינוב ז"ל.
עם תום מלחמת ששת הימים התמסר לסקר ולפעולות הצלה של שרידי התרבות החומרית-המסורתית ברמת הגולן. ממצאים אלה הועברו לרשות האגף "אדם ועמלו" במוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב.
‏בשנות ה-80 ‏זכה סוף-סוף המוזיאון הפרהיסטורי וזכה יהודה לבית ראוי לשמו, שנבנה וסודר בטוב טעם, ובעזרתם של קבוצה מחברי הקיבוץ (פסח עברי, חיים ברגל, חיים ברקני ודני מרטינוביץ' זכרונם לברכה). הפתיחה הרשמית נערכה בשנת היובל לעלית הקיבוץ על הקרקע (1987)
בשנת 1984 הוציא לאור מוזיאון הארץ בת"א חוברת בעריכת איתן איילון: "כתבי יהודה רות במלאת לו 75 שנה". בחוברת פורטו כל כתביו של יהודה, הכוללים: 3 ספרים; 20 ספרים וחוברות שהוא ערך או השתתף בעריכתם; 583 ‏ (!) מאמרים, רשימות וערכים.
בשנת 1986 זכה בפרס הוקרה מטעם המועצה האזורית עמק הירדן "על הקמת המוזיאון הפרהיסטורי".
ב-1979 ‏פקדה אותו דלקת קרום-המוח, שפגעה בעיקר בכושר דיבורו. 11 שנה הוא נאבק בגבורה עם מגבלותיו הבריאותיות, עד אשר כרע נפל.
"קיבוצנו אינו עוד קיבוץ אחד על מפת הארץ. הוא ייחודי" - אמר אחד המספידים על קברו – "תרומה מכרעת לייחודיותו תרם יהודה. הוא לימד אותנו, שהמופלא במסעות העולם, הוא מסע הגילויים אל הקרקע שלרגלינו, המסע בזמן אל נבכי העבר. מי יתן ונדע להנחיל תגלית זו לבנינו. הלוואי ויכולתי להבטיח לך שתורתך נלמדה".
כל העושר השמור ליהודה, הרי הוא צרור למען הדורות הבאים במוזיאון, יציר רוחו וכפיו ובאלפי הדפים של כתביו.
‏הניח אחריו את אשתו טרי, הבנות אורה ועדה, הבנים דני ודורון, 13 ‏נכדים ו-4 ‏נינים.
 
Site by ITdesign - בניית אתריםEtsuv. Creative Group